Ceny ropy sa zvýšili, zdraželo aj zlato

10.8.2012

NEW YORK 10. augusta (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok stúpli, pričom londýnska ropa Brent zdražela už piaty deň po sebe.

Ceny čierneho zlata smerom nahor posunuli ekonomické správy z USA, ktoré boli lepšie, ako sa predpokladalo. Rast cien podporili aj slabšia vyhliadka ťažby ropy v Severnom mori a pretrvávajúce očakávania ekonomických stimulov.

Septembrové dodávky londýnskej ropy Brent uzavreli vyššie o 1,08 USD na úrovni 113,22 USD za barel. Išlo o najvyššiu cenu od 3. mája.

Ľahká americká ropa si pripísala 1 cent a uzavrela na úrovni 93,36 USD za uncu. Objem obchodov s ropou Brent bol o 18 % nižší ako je 30-dňový priemer a objem obchodov s ľahkou americkou ropou bol 9 % pod 30-dňovým priemerom.

Objem obchodov so zlatom bol vo štvrtok tiež veľmi malý, ale jeho cena sa zvýšila. Spomaľujúci sa rast čínskej priemyselnej produkcie mierne podporil nádeje investorov, že Čína, ktorá je jedným z hlavných svetových ekonomických motorov, schváli menový stimul.

Pokles júlovej inflácie v Číne na 30-mesačné minimum tiež naznačil, že centrálna banka krajiny by mohla znížiť úrokové sadzby s cieľom podporiť ekonomiku. Spotová cena zlata do 19:01 GMT vzrástla o 0,3 % na 1 616,66 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy získali 4,20 USD a uzavreli na hodnote 1 620,20 USD za uncu.