Ceny ropy a striebra klesali, zlato posilnilo

9.1.2012

NEW YORK 12. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu oslabili. Dôvodom boli pretrvávajúce obavy z dlhovej krízy v eurozóne a neočakávane veľký nárast zásob tejto komodity v USA. Ceny klesali aj napriek obave trhov z prerušenia dodávok ropy z Iránu. Na riziko eskalácie dlhovej krízy upozornila ratingová agentúra Fitch, ktorá vyzvala Európsku centrálnu banku (ECB), aby zvýšila nákupy dlhopisov krajín v problémoch. Podľa agentúry je potrebné, aby ECB podporila najmä Taliansko, pretože v opačnom prípade hrozí kolaps spoločnej meny.

Februárové dodávky londýnskej ropy Brent zlacneli o 1,04 USD na 112,24 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 1,37 USD na 100,87 USD za barel.

Ceny zlata v stredu posilnili na jednomesačné maximum. Dôvodom bolo slabnúce euro po výzve ratingovej agentúry Fitch, aby ECB prijala ráznejšie opatrenia na zastavenie dlhovej krízy v eurozóne. Analytici však hovoria, že rast cien zlata môže byť aj napriek volatilite európskej meny iba krátkodobý. "Silný dolár nebol v niekoľkých minulých rokoch výhodný pre trhy s komoditami a stúpajúci trend tejto meny nie je pre zlato pozitívny," povedal Mark Arbeter, stratég spoločnosti S&P Capital IQ. Spotová cena zlata bola o 19:36 GMT na úrovni 1 637,51 USD za uncu, čo bolo o 0,3 % viac ako utorková záverečná hodnota. Naopak, spotová cena striebraklesla o 0,3 % na 29,85 USD za uncu.