Ceny ropy stúpli, zlato zlacnelo

NEW YORK 14. augusta (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok stúpli tretí deň po sebe. Dôvodom sú obavy z prerušenia dodávok ropy z Líbye a z Iraku.

Nepokoje v Líbyi znížili jej produkciu ropy na najnižšiu úroveň od roku 2011, kedy v krajine vypukla občianska vojna. V súčasnosti sa produkcia ropy v Líbyi nachádza pod 500 tis. barelmi na deň.

V júni bola produkcia vo výške 1,3 mil. barelov denne. Septembrové dodávky britskej ropy Brent posilnili o 85 centov na 109,82 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy stúpli o 72 centov na 106,83 USD za barel.

Ceny zlata v utorok klesli. Dôvodom sú priaznivé spotrebiteľské údaje z americkej ekonomiky. Maloobchodné tržby v USA v júli rástli najrýchlejším tempom za sedem mesiacov.

Považuje sa to za znak zlepšenia ekonomického rastu, čo by mohlo podporiť zámer amerického Federálneho rezervného systému (Fed) zredukovať rozsiahly program ekonomických stimulov.

Spotová cena zlata do 18:14 GMT poklesla o 1 % na 1,322,40 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 13,70 USD na 1 320,50 USD za uncu.

(1 EUR = 1,3290 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...