Ceny ropy v pondelok stúpli, zlato klesalo

22.5.2012

NEW YORK 22. mája (WEBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok stúpli. Prispeli k tomu výzvy čínskeho premiéra Wen Ťia-paa na väčšie úsilie o stimulovanie hospodárskeho rastu.

Pod zvýšenie cien sa podpísali aj očakávania výsledkov obnovených rokovaní o iránskom jadrovom programe.

Čínsky premiér Wen Ťia-pao vyzval na „priradenie vyššej priority udržaniu hospodárskeho rastu“. To signalizuje ochotu Pekingu prijať ekonomické opatrenia.

Súčasné ekonomické údaje totiž ukazujú, že čínska ekonomika by mohla pokračovať v poklese. Júlové dodávky britskej ropy Brent posilnili o 1,67 USD na 108,81 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy stúpli o 1,09 USD na 92,57 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok oslabili, keď obchodovanie v skoršej časti dňa nedokázalo ceny dostať nad hranicu 1 600 USD za uncu. Investori stále očakávajú jasnejší signál o vývoji krízy v eurozóne.

Francúzsky prezident Francois Hollande a ďalší lídri eurozóny v stredu na neformálnom summite EÚ v Bruseli budú propagovať vydávanie spoločných európskych dlhopisov.

Tento návrh sa pravdepodobne stretne s nesúhlasom Nemecka. Spotová cena zlata bola do 19:10 GMT na úrovni 1 590,80 USD za uncu, čo bolo o 0,08 % menej ako piatková záverečná hodnota. Júlové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 0,2 % na 1 588,70 USD za uncu.

Kurz:
(1 EUR = 1,275 USD)