Ceny ropy vo štvrtok klesli, zlato zdraželo

18.5.2012

NEW YORK 18. mája (WEBNOVINY) – Ceny ropy v štvrtok oslabili, investori sa totiž vyhýbali rizikovejším aktívam v dôsledku rastúcich obáv, že problémy v Grécku by sa mohli rozšíriť na ďalšie okrajové krajiny eurozóny.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch znížila rating Grécka na CCC z úrovne B-, pričom ako dôvod uviedla riziko odchodu krajiny z eurozóny.

Júlové dodávky britskej ropy Brent oslabili o 2,26 USD na 107,49 USD za barel, čo predstavuje najnižšiu úroveň od decembra. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 25 centov na 92,56 USD za barel, čiže sa nachádzajú na najnižšej úrovni od 2. novembra.

Ceny zlata vo štvrtok rástli, keď investori nakupovali žltý kov v reakcii na slabý stav ekonomiky USA. Ceny zlata podporili údaje filadelfského Federálneho rezervného systému, z ktorých vyplynulo, že priemyselná aktivita v stredoatlantickom regióne klesla, čo zvýšilo nádeje, že Fed naleje do ekonomiky ďalšie peniaze, aby podporil dopyt.

Spotová cena zlata bola do 18:22 GMT na úrovni 1 575,5 USD za uncu, čo bolo o 2,36 % viac ako stredajšia záverečná hodnota. Júlové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 2,5 % na 1 574,9 USD za uncu.