Ceny ropy vo štvrtok rástli, pomohli im dobré správy z trhu

7.9.2012

NEW YORK 7. septembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok rástli. Nahor ich ťahal pokles zásob čierneho zlata v USA, dobré údaje z trhu práce a rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) začať nové kolo skupovania vládnych dlhopisov.

Podľa vládnych údajov zásoby ropy v USA minulý týždeň klesli o 7,43 mil. barelov, čo bolo viac, než očakávané zníženie o 5,3 mil. barelov.

Pod pokles sa podpísalo narušenie produkcie v Mexickom zálive v dôsledku hurikánu Isaac. Ceny októbrových dodávok britskej ropy Brent vzrástli o 40 centov na 113,49 USD za barel. Októbrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 17 centov na 95,53 USD za barel.

Ceny zlata vo štvrtok posilnili, pričom reagovali na správy o potenciálnom neobmedzenom nákupe dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky (ECB).

Výraznejším ziskom tohto žltého kovu však bránili pozitívne údaje z ekonomiky USA. Americký súkromný sektor vytvoril v auguste 201 tis. nových pracovných miest, čím výrazne prekonal očakávania analytikov na úrovni 140 tis. nových zamestnancov.

Spotová cena zlata bola do 20:14 GMT na úrovni 1701,50 USD za uncu, čo bolo o 0,51 % viac ako záverečná hodnota zo stredy. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 0,7 % na 1705,60 USD za uncu.