Ceny ropy vzrástli, trh upokojil ropovod Seaway

18.4.2012

NEW YORK 18. apríla (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok posilnili. Trh reagoval na pripravované spustenie reverzného chodu kľúčového ropovodu Seaway s cieľom znížiť nadbytok ropy v oblasti amerického stredozápadu.

Jeho prevádzkovatelia v pondelok informovali, že operáciu uskutočnia s dvojtýždňovým predstihom už v polovici mája.

Rastúce zásoby v termináli Cushing v štáte Oklahoma viedli v poslednom roku k poklesu cien americkej ropy na úkor ropy Brent. Náladu investorov podporila aj správa o zlepšení dôvery nemeckých podnikateľov a úspešná aukcia štátnych pokladničných poukážok v Španielsku. Júnové dodávky britskej ropy Brent zdraželi o 10 centov na 118,78 za barel. Májové dodávky ľahkej americkej ropy posilnili o 1,27 USD na 104,20 USD za barel, čo bola najvyššia záverečná hodnota od 2. apríla.

Ceny zlata v utorok vyrovnali skoršie straty a obchodovanie uzatvorili bez výraznejších zmien. K zotaveniu po dvoch dňoch, počas ktorých cena klesla o 2 %, prispel rast na americkom akciovom trhu. Spotová cena zlata bola o 18:37 GMT na úrovni 1 650,75 USD za uncu, čo bolo o 0,1 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 1,40 USD na 1 651,10 USD za uncu.