Ceny ropy a zlata v utorok klesli

NEW YORK 12. júna (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok klesli po tom, čo centrálna banka v Japonsku oznámila, že program monetárnych stimulov v objeme 1,4 bilióna USD, ktorý ohlásila v apríli, zatiaľ nebude rozširovať.

To vyvolalo obavy, že so sprísňovaním voľnej menovej politiky môžu začať aj centrálne banky v ďalších častiach sveta.

Na obchodovanie negatívne vplývali aj zhoršené prognózy rastu dopytu po komodite v tomto roku, ktoré zverejnili Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OECD) a Federálny úrad pre energetiku (EIA) v USA.

Ceny ropy Brent klesli o 99 centov na 102,96 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 39 centov na 95,38 USD za barel.

Ceny zlata sa v utorok ocitli na takmer trojtýždňovom minime, keď obavy zo stiahnutia stimulačných opatrení centrálnych bánk obmedzili dopyt po zlate ako poistke voči inflácii. Japonská centrálna banka v utorok ponechala menovú politiku bez zmeny, pričom zlepšený výhľad úverovej dôveryhodnosti USA z dielne ratingovej agentúry Moody’s podporili špekulácie, že tamojšia centrálna banka začne s utlmovaním mimoriadnych opatrení skôr, než sa čakalo.

Spotová cena zlata bola o 19:22 GMT na úrovni 1 378,51 USD za uncu, čo bolo o 0,6 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 9 USD na 1 377 USD za uncu.

(1 EUR = 1,3273 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...