Ceny ropy a zlata vo štvrtok posilnili

NEW YORK 19. júla (WEBNOVINY) – Ceny americkej ropy vo štvrtok posilnili na 16-mesačné maximum a prekročili hranicu 108 USD za barel. Rope pomohli náznaky upevňovania rastu americkej ekonomiky.

Aktivita v priemyselnej výrobe stredo-atlantického regiónu sa podľa pozorne sledovaného prieskumu americkej centrálnej banky dostala na dva a polročné maximum, čo zlepšilo vyhliadky dopytu po rope v krajine, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom komodity.

Ceny americkej ropy posilnili o 1,56 USD na 108,04 USD za barel. Britská ropa Brent zdražela o 9 centov na 108,70 USD za barel.

Ceny zlata sa vo štvrtok zotavili zo strát po tom, čo šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke uviedol, že Federálny rezervný systém (Fed) pravdepodobne ešte tento rok obmedzí nákupy dlhopisov, do ktorých investuje každý mesiac 85 mld. USD a v polovici budúceho roka plánuje program úplne zastaviť.

Bernanke však dodal, že Fed je pripravený zmeniť časový plán ústupu od stimulov v prípade, že sa výhľad ekonomiky zhorší, čo podporilo dopyt po zlate ako poistke voči inflácii.

Spotová cena zlata bola o 18:24 GMT na úrovni 1 285,21 USD za uncu, čo bolo o 0,8 % viac ako stredajšia záverečná hodnota. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 6,70 USD na 1 284,20 USD za uncu.

(1 EUR = 1,3093 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...