Ceny ropy a zlata znova stúpajú

6.11.2012

NEW YORK 6. novembra (WEBNOVINY) – Ceny britskej ropy Brent vzrástli v pondelok o takmer 2 % a ukončili tak pokles, ktorý trval päť dní po sebe.

Podľa analytikov rope Brent pomohol začiatok údržby veľkej rafinérie spoločnosti BP v štáte Indiana. Ceny čierneho zlata nahor ťahala aj neistota sprevádzajúca vývoj na Blízkom východe. Rastie totiž napätie v Jemene, ktorý je susednou krajinou Saudskej Arábie, negatívne na vývoj situácie vplývajú aj pretrvávajúce násilnosti v Sýrii.

Cena ľahkej americkej ropy posilnila o 79 centov na 85,65 USD za barel. Decembrové dodávky ropy Brent zdraželi o 2,05 USD na 107,73 USD. Ceny zlata v pondelok rástli po tom, ako investori pokrývali predajné pozície po nedávnom poklese jeho ceny.

Potenciálny rast amerického dolára zapríčinený očakávaniami, že Federálny rezervný systém (Fed) nepodnikne ďalšie stimulačné opatrenia však môže negatívne vplývať na ceny vzácnych kovov. Spotová cena zlata bola o 20:33 GMT na úrovni 1 683,66 USD za uncu, čo bolo o 0,4 % viac ako záverečná hodnota z piatka.

Decembrové dodávky zlata zdraželi o 8 USD na 1 683,20 USD za uncu.