Ceny v doprave sa medziročne zvýšili o osem percent

16.10.2012

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Harmonizovaná inflácia v septembri druhý mesiac po sebe stagnovala.

Rovnako ako v júli a auguste totiž dosiahla 3,8 %.

Priemerná ročná miera inflácie tak oproti augustu mierne poklesla o 0,1 percentuálneho bodu na 4 %.

Medzimesačne ceny merané harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) v septembri oproti augustu stúpli o 0,3 %, kým mesiac predtým boli bez zmeny. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Rástol celý segment

Najrýchlejšie na medziročnej báze pritom v septembri rástli ceny dopravy, ktoré boli vyššie až o 8 %.

Nasledovali ceny vzdelávania, ktoré so začiatkom nového školského roka stúpli o 6 %. O 5,8 % boli vyššie ceny v zdravotníctve, o 5,2 % ceny potravín a nealkoholických nápojov, o 4 % ceny rozličných tovarov a služieb a o 3,4 % ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív.

Medziročne však rástli aj ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 3,3 %, alkoholických nápojov a tabaku o 2,7 %, rekreácie a kultúry o 1,9 %, odevov a obuvi o 1,7 %, pôšt a telekomunikácií o 0,8 % a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,3 %.

Medzimesačne najvyšší rast v septembri zaznamenali ceny vzdelávania, a to o 3,5 %. Nasledovali ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií, ktoré oproti augustu stúpli o 0,9 %, ceny dopravy s rastom o 0,8 %, nábytku a vybavenia domácnosti s nárastom o 0,4 % a ceny odevov a obuvi stúpli o 0,3 %.

Mierny rast, o 0,1 %, zaznamenali aj ceny potravín a nealkoholických nápojov, bývania a energií a rozličných tovarov a služieb. V septembri oproti augustu klesli iba ceny alkoholických nápojov a tabaku a zdravotníctva zhodne o 0,1 %. Ceny pôšt a telekomunikácií a rekreácie a kultúry sa nezmenili.

Ožil aj dopyt

V roku 2010 dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali.

Vlani, kedy koncoročná harmonizovaná inflácia dosiahla 4,6 %, sa vyšší rast cien očakával. Pôvodne ceny totiž ťahal aj oživujúci sa dopyt a svoje pridal aj konsolidačný balík vlády a tiež rast cien energií.

Očakávaný slabší hospodársky rast v roku 2012 by však mal mať vplyv aj na spomalenie dynamiky rastu cien.

Národná banka Slovenska napríklad aktuálne odhaduje tohtoročný rast spotrebiteľských cien podľa harmonizovaného indexu na úrovni 3,7 %. Prorastovo by na infláciu v tomto roku mohli vplývať ďalšie konsolidačné opatrenia.