Ceny zlata prudko klesli, zlacnela aj ropa

23.5.2013

NEW YORK 23. mája (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu poklesli. Rast zásob benzínu v USA bol totiž pre investorov podnetom na predaj. Neskôr ceny ropy ešte oslabili, keď ceny čierneho zlata klesali spoločne s americkým akciovým trhom.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) totiž potrebuje podľa zápisnice zo svojho zasadnutia viac dôkazov o tom, že sa ekonomika zotavuje, kým pristúpi k obmedzeniu programu nákupu dlhopisov.

Zásoby benzínu podľa údajov amerického Federálneho úradu pre energetiku (EIA) minulý týždeň stúpli o 3 mil. barelov.

Ceny britskej ropy Brent poklesli o 1,31 USD na 102,60 USD za barel. Britská ropa naďalej oslabovala aj po uzatvorení obchodovania, keď do 20:54 GMT klesla o 1,52 USD. Ceny americkej ropy poklesli o 1,90 USD na 94,28 USD.

Ceny zlata v stredu prudko klesli. Dôvodom bol prejav šéfa Fed-u Bena Bernankeho v americkom Kongrese. Bernanke v tomto prejave pripustil riziká politiky mimoriadne nízkych úrokových sadzieb centrálnej banky. Varoval však, že sprísnenie politiky by v súčasnosti mohlo spôsobiť zastavenie zotavovania. Ekonomika USA podľa Bernankeho pokračuje v miernom raste a aj napriek poklesu cien počas posledných dvoch mesiacoch, ktoré vyvolali obavy z deflácie, Fed stále pozoruje, že sa inflácia pohybuje na alebo pod 2-percentným cieľom.

Na druhej strane poukázal na pokračujúce slabé stránky ekonomiky, obzvlášť vysokú nezamestnanosť a brzdu rastu v podobe škrtov vládnych To oprávňuje agresívny nákup dlhopisov americkou centrálnou bankou, ktorej cieľom je udržanie dlhodobých úrokových sadzieb na nízkej úrovni, tvrdí ďalej Bernanke. Do 19:05 GMT poklesla cena zlata o 1,12 % na 1360,08 USD za uncu. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy klesli na úroveň 1 367,4 USD za uncu, z predchádzajúcich 1 378,20 USD za uncu. Po ukončení obchodovania sa cena opäť znížila na 1 358,70 USD za uncu a poklesla tak o 1,37 %.

(1 EUR = 1,2923 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...