Ceny zlata stúpli na šesťmesačné maximum, zdražela aj ropa

9.9.2012

NEW YORK 9. septembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v piatok rástli po tom, ako slabé údaje z trhu práce v USA oslabili dolár a podporili očakávania, že Federálny rezervný systém (Fed) spustí nové stimulačné opatrenia na podporu ekonomiky.

Podľa údajov, ktoré v piatok zverejnil americký úrad práce, zamestnávatelia v USA mimo sektora poľnohospodárstva v auguste vytvorili 96 tis. pracovných miest, zatiaľ čo analytici očakával nárast až o 125 tisíc.

Ceny októbrových dodávok britskej ropy Brent vzrástli o 76 centov na 114,25 USD za barel. Za celý týždeň oslabili o 32 centov. Októbrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 89 centov na 96,42 USD za barel a v uplynulom týždni stratili 5 centov.

Ceny zlata vzrástli o 2 % a dostali sa na šesťmesačné maximum. Slabé údaje z trhu práce v USA totiž zvýšili očakávania ďalších stimulov zo strany americkej centrálnej banky. Slabšia, než očakávaná tvorba pracovných miest v USA podporila očakávania, že Fed na svojom budúcotýždňovom zasadaní spustí tretie kolo skupovania vládnych dlhopisov, aby naštartoval najväčšiu ekonomiku sveta.

Spotová cena zlata posilnila o 2,06 % na úroveň 1 736 USD za uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 2,05 % na 1 740,5 USD za uncu. Počas dňa sa vyšplhali až na 1 745,4 USD, čo predstavuje najvyššiu úroveň od februára.

(1 EUR = 1,2706 USD)