Česi majú opäť záujem o slovenské plynárne

10.4.2012

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Česká energetická skupina EPH má záujem o kúpu 49-percentného podielu v spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP).

V rozhovore pre český denník MF Dnes to potvrdil český miliardár Petr Kellner, ktorý v skupine EPH vlastní 40 % akcií. Ďalších 40 % patrí investičnej skupine J&T, zvyšných 20 % má vo svojom portfóliu český podnikateľ Daniel Křetínský. Prípadná dohoda je však podľa Kellnera ešte ďaleko.

„Sme vo fáze dohovárania s predávajúcim, teda s firmami E.ON Ruhrgas a GD Suez. Musí to prejsť zložitým schvaľovaním, ešte nič nie je hotové,“ uviedol. Ako dodal, súčasťou rokovaní nie je dohoda o stabilných dodávkach plynu s Gazpromom.

Podľa Kellnera je však bytostným záujmom Gazpromu stabilne dodávať plyn do Nemecka a do celej Európy. „Oni potrebujú tržby a vypínanie kohútikov na Ukrajine je pre nich nočnou morou,“ skonštatoval.

Cieľom investície, ktorej výška sa odhaduje na dve miliardy eur je podľa Kellnera získanie stabilnej časti aktív. „Do portfólia EPH sa to hodí. Na druhej strane je tu stále veľký otáznik nad tým, aký bude objem prepravovaného plynu. Je otázka, kedy Gazprom dostavia ďalšie plynovody do Európy. Nie je to rozhodne jednoduchá investícia,“ cituje denník Kellnera.

Slovenská vláda má v SPP majoritný 51-percentný podiel. „Pokiaľ ide len o túto akvizíciu, môže to byť teoreticky lepšia správa, pretože jednofarebná vláda bude rozhodovať rýchlejšie,“ okomentoval Kellner výsledok volieb na Slovensku. „V skutočnosti je totiž SPP spoločný podnik so štátom a takto máte jedného partnera na nejaké obdobie. Jeden partner je vždy lepší než štyria,“ uzavrel.