Česi majú v porovnaní so Slovákmi dvojnásobne vyššie úspory

25.9.2013

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Na konci minulého roka mal priemerne každý Slovák hrubé finančné aktíva vo výške 9182 eur.

Po odrátaní súkromných dlhov, ako sú napríklad spotrebné úvery či hypotéky, disponoval každý Slovák čistými finančnými aktívami v sume 5010 eur.

Ako ďalej vyplýva zo štúdie Allianz Global Wealth Report, ktorá sumarizuje dáta z 52 krajín, Slovensko je v rebríčku súkromného bohatstva obyvateľov na 36. mieste.

Zo štúdie ďalej vyplynulo, že v porovnaní s rokom 2011 narástli úspory slovenských domácností o 8,1 %.

Súčasne sa však zvyšovalo aj ich zadlžovanie, v porovnaní s predošlým rokom narástlo o 13,2 %. Čiže čisté úspory Slovákov vzrástli o 4,3 %, čo je podľa Allianzu najmenej v celom regióne strednej a východnej Európy.

V dlhodobejšom horizonte sa však rast úspor Slovákov nejaví podľa Allianzu až tak pesimisticky. V porovnaní s obdobím pred krízou vzrástli čisté finančné aktíva Slovákov o 37 %. To je najviac spomedzi krajín v regióne strednej a východnej Európy. Navyše, od roku 2000 sa čisté finančné aktíva slovenských domácností viac ako zdvojnásobili.

V porovnaní so susednými krajinami patria úspory slovenských obyvateľov k tým nižším. Z krajín V4 sú na tom lepšie všetky krajiny, Česi majú dokonca viac ako dvojnásobne vyššie čisté úspory oproti Slovákom, a to 10 096 eur.

Výška finančných aktív ľudí z Rakúska nás prevyšuje osemnásobne, keďže každý z nich má čisté finančné aktíva v hodnote 41 985 eur. Horšie sú na tom len Ukrajinci, ich priemerné čisté finančné aktíva na obyvateľa dosiahli 1 303 eur.