Česi rátali s rastom, ich ekonomika pravdepodobne klesne

PRAHA 19. júla (WEBNOVINY) – České hospodárstva v tomto roku pravdepodobne klesne o pol percentuálneho bodu namiesto predtým avizovaného rastu o 0,2 percentuálneho bodu.

Vo štvrtok po rokovaní vlády to na základe júlovej makroekonomickej predikcie ministerstva financií povedal český premiér Petr Nečas (ODS).

Podľa údajov, ktoré ministerstvo oficiálne zverejní v piatok, má hrubý domáci produkt (HDP) Českej republiky v roku 2013 vzrásť o 1 % a o rok neskôr o 1,9 %.

„Základy pre náš ekonomický rast vôbec nie sú zlé a neexistujú dôvody na nejaký pesimizmus. Chcel by som vyzvať českú ľavicu, aby prestala s hysterickými útokmi,“ povedal Nečas s tým, že zdraženie bochníka chleba o dvadsať halierov pre vyššiu daň z pridanej hodnoty (DPH) podľa neho nezaženie väčšinu obyvateľstva do chudoby.

Český minister financií Miroslav Kalousek (TOP 09) informoval o plnení štátneho rozpočtu za prvý polrok. Schodok od januára do júna bol vo výške 71,7 mld. CZK, pre celý rok je pritom schválený deficit 105 mld. CZK. Plnenie celkových príjmov bolo na úrovni 46,5 %, čo je oproti roku 2011 o 1,4 percentuálneho bodu menej.

Plnenie celkových výdavkov bolo vo výške 48,4 %, čo bol oproti minulému roku pokles o 0,7 percentuálneho bodu. „Spotreba domácností je zhruba o 70 mld. korún nižšia, ako predpokladala prognóza z vlaňajšieho apríla,“ priznal minister financií. Dodal však, že neklesla spotreba tovarov, pre ktoré platí znížená sadzba DPH, a argument o intenzívnejších cezhraničných nákupoch tak podľa neho je falošný.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...