Česi sa pripravujú na škrty, ušetriť sa má vyše 23 miliárd

PRAHA 22. marca (WEBNOVINY) – Česká vláda sa v stredu dohodla na zmrazení výdavkov v tohtoročnom rozpočte v sume 23,6 mld. českých korún (CZK).

Oznámil to po rokovaní vlády premiér Petr Nečas.

„Krok vlády umožní dodržať náš záväzok, aby deficit štátneho rozpočtu v tomto roku neprekročil 105 mld. CZK a celkový deficit verejných financií bol pod 3,5 % hrubého domáceho produktu (HDP),“ prehlásil Nečas.

Podľa odhadov ministerstva financií by tohtoročný schodok rozpočtu bez úsporných opatrení dosiahol až 128,6 mld. CZK namiesto schválených 105 mld. CZK. Nečas ďalej uviedol, že ministerstvo školstva nakoniec namiesto pôvodne zvažovaných 4,5 mld. CZK zmrazí tento rok iba 2,5 mld. CZK.

Rezort sociálnych vecí má napríklad zmraziť 3,9 mld. CZK, ministerstvo priemyslu a obchodu 2,7 mld. CZK a ministerstvo obrany 1,4 mld. CZK. Selektívne viazanie výdavkov čaká napríklad ministerstvo priemyslu a obchodu, dopravy a poľnohospodárstva.

Ministerstvo priemyslu by malo zmraziť dotácie na obnoviteľné zdroje a ministerstvá dopravy a poľnohospodárstva majú znížiť platy zamestnancom Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry a Štátneho poľnohospodárskeho intervenčného fondu tak, aby neprevyšovali priemer rezortu. Zmrazené výdavky nebudú môcť jednotlivé ministerstvá a štátne organizácie použiť bez súhlasu vlády.

Kurz
(1 EUR = 24,629 CZK)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...