Česi stopli žiadosti o peniaze z únie

16.3.2012

PRAHA 15. marca (WEBNOVINY) – Česká republika pozastavila žiadosti o peniaze z dvoch hlavných rozvojových fondov Európskej únie, kým nezlepší opatrenia na predchádzanie sprenevere po tom, ako Brusel pohrozil, že vyplácanie pomoci preruší.

Informovalo o tom vo štvrtok české ministerstvo financií. Rezort uviedol, že eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn a námestník českého ministra financií Miroslav Matej sa minulý týždeň dohodli na krokoch, ktoré Česi musia urobiť do júna, aby sa vyhli zastaveniu platieb zo strany Európskej komisie.

Praha dočasne zastavila posielanie žiadostí do Bruselu o peniaze z dvoch rozvojových programov EÚ, a to z fondu európskeho regionálneho rozvoja a z kohézneho fondu.

Český premiér Petr Nečas vo štvrtok v parlamente povedal, že v rámci celej EÚ hrozí, že sa zastaví financovanie jednej tretiny všetkých rozvojových projektov.

Napríklad Maďarsku hrozí zmrazenie vyplatenia pol miliardy eur z eurofondov. V prípade Budapešti je však dôvodom to, že nedostatočne obmedzuje deficit rozpočtu.