Česká banka poskytla neoprávnene úvery za vyše osem miliárd

16.7.2012

PRAHA 16. júla (WEBNOVINY) – Česká exportná banka (ČEB) neoprávnene uvoľnila úvery za 8,2 mld. CZK.

Vyplýva to z kontroly českého najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorej závery úrad zverejnil v pondelok.

Najvyšší kontrolný úrad sa pri kontrole ČEB zameral okrem iného na deväť úverov na podporu českého vývozu za 13,2 mld. CZK. Vyše osem mld. CZK pritom podľa kontrolórov vôbec nemalo opustiť účty ČEB, z toho pri úveroch za 4,2 mld. ČEB porušila zákon o bankách. V siedmich z deviatich kontrolovaných prípadov majú pritom dlžníci už teraz problémy so splácaním. Pokiaľ by peniaze nesplatili, strata banky by šla na úkor štátu.

„Pochybnosti vzbudzuje aj výber firiem, ktoré financie získali. Zarážajúci je napríklad fakt, že zo 143 mld. CZK, ktoré ČEB na podporu exportu v rokoch 2005-2011 poskytla viac než stovke žiadateľov, 19,5 mld. CZK (teda 13,6 %) získali len dve firmy … Jedna z týchto dvoch spoločností navyše vyplatila viac ako 40 % prostriedkov z úveru subdodávateľovi so sídlom v jednom z tzv. daňových rajov. Je teda otázne, či v tomto prípade ešte možno hovoriť o podpore českého exportu,“ priblížila závery kontroly hovorkyňa NKÚ Olga Málková.

Kontrolóri sa zamerali aj na ministerstvo financií, ktoré je v ČEB rozhodujúcim akcionárom. Aj tam našli závažné chyby. „Rezort financií napríklad v roku 2010 požičal ČEB 1,7 mld. CZK – išlo však o peniaze, ktoré boli určené na úhradu schodku štátneho rozpočtu, nie však na pôžičky,“ uviedla hovorkyňa NKÚ.

Ministerstvo financií v reakcii na zistenia NKÚ uviedlo, že problematické záležitosti pri poskytovaní niektorých úverov ČEB boli jedným z dôvodov, prečo ministerstvo na začiatku roku 2011 pristúpilo k personálnym zmenám vo vedení banky.