Česká centrálna banka ponechala úroky v blízkosti nuly

PRAHA 2. mája (WEBNOVINY) – Česká centrálna banka svoju kľúčovú úrokovú sadzbu vo štvrtok ponechala na nezmenenej úrovni v blízkosti nuly.

Investori teraz očakávajú, či oslabenie českej koruny a rozhodnutie vlády zmierniť úsporné opatrenia znížili potrebu ďalej uvoľniť menovú politiku. Guvernér českej centrálnej banky Miroslav Singer sa má k rozhodnutiu vyjadriť na tlačovej konferencii.

Po tom, ako svoju kľúčovú sadzbu na 0,05 % znížila v novembri, Česká národní banka (ČNB) uviedla, že nemôže ísť nižšie a môže začať predávať koruny, ak bude opäť potrebovať uvoľniť menovú politiku s cieľom odvrátiť deflačné tlaky.

Sedemnásť z 21 analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, odhadujú, že nedávne oslabenie koruny znížilo potrebu ďalej uvoľniť menovú politiku.

Česká republika sa snaží dostať z najdlhšej recesie za dve desaťročia. Inflácia sa nachádza pod úrovňou, ktorá je podľa centrálnej banky želateľnou, keďže spotrebu postihujú úsporné opatrenia stredopravicovej vlády v oblasti rozpočtu.

ČNB konštatovala, že bude úrokové sadzby držať na dne dlhšie obdobie, kým nespozoruje významné inflačné tlaky. V marci inflácia v ČR dosiahla 1,7 %, čo bola rovnaká úroveň ako vo februári. Už tretí mesiac tak bola pod želanou úrovňou.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...