Česká inflácia sa spomalí, tvrdí to národná banka

PRAHA 10. augusta (WEBNOVINY) – Na prelome tohto a budúceho roka klesne inflácia v Českej republike k 2 %, čiže k želanej úrovni Českej národnej banky (ČNB). Centrálna banka o tom informovala v piatok.

Zároveň konštatovala, že v roku 2013 spotrebiteľské ceny v krajine v dôsledku daňových zmien mierne stúpnu, ale v roku 2014 inflácia klesne pod 2 %. Podľa ČNB česká ekonomika v tomto roku oslabí o 0,9 % pre výrazne spomalenie zahraničného dopytu a celkovo utlmený domáci dopyt.

V budúcom roku hrubý domáci produkt (HDP) v súvislosti s postupným oživením zahraničného dopytu mierne vzrastie. Tempo jeho rastu však bude brzdiť pokračujúca rozpočtová konsolidácia. Nominálny kurz českej koruny voči euru by mal podľa ČNB postupne posilňovať.

Vývoj ekonomickej aktivity sa na českom trhu práce v tomto roku prejaví miernym medziročným poklesom celkovej zamestnanosti a zvýšením miery nezamestnanosti. K opätovnému rastu, aj keď k nevýraznému, sa celková zamestnanosť podľa ČNB vráti až na konci roku 2013.

V podstate stagnujúce mzdy v podnikateľskej sfére budú v tomto aj budúcom roku odzrkadľovať útlm českej ekonomiky. Rast miezd sa zrýchli až v roku 2014 v súvislosti s výraznejším oživením ekonomickej aktivity. V nepodnikateľskej sfére ČR budú mzdy v podstate stagnovať nielen v budúcom roku ale aj v roku 2014 v dôsledku pokračujúcej fiškálnej konsolidácie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...