Česká koruna oslabuje, zaostáva za trendom

PRAHA 1. marca (WEBNOVINY) – Česká koruna začína zaostávať za dlhodobým trendom posilňovania.

Pravdepodobne je to dôsledok ústnej intervencie predstaviteľov českej centrálnej banky (ČNB) a uvoľnenej monetárnej politiky.

V piatok to uviedol šéf ČNB Miroslav Singer. „Koruna začala v porovnaní s dlhodobým trendom oslabovať, pravdepodobne sčasti v dôsledku vyhlásení zo strany ČNB, ako aj v dôsledku uvoľnenej monetárnej politiky,“ povedal.

Česká centrálna banka v novembri znížila dvojtýždňovú repo-sadzbu na 0,05 %. Predstavitelia banky uviedli, že použijú menové intervencie, aj keby museli pristúpiť k ďalšiemu uvoľňovaniu monetárnej politiky.

Podľa ČNB je však potreba ďalšieho uvoľňovania politiky „menej naliehavá“ ako v posledných mesiacoch minulého roka. Česká koruna od 17. septembra oslabila o 4,4 %. Vtedy Singer hovoril o možnostiach, ako by ČNB mohla ďalej uvoľňovať monetárnu politiku.

Uvoľnenie monetárnej politiky v utorok pripustil aj člen bankovej rady českej centrálnej banky Lubomír Lízal. Po svojom ostatnom zasadaní zo 6. februára ČNB mierne ustúpila od svojho predošlého varovania, že možno bude intervenovať s cieľom oslabiť korunu. Pre prípad nutnosti si však nechala otvorené dvere pre budúce využitie kurzu meny na uvoľnenie menovej politiky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...