Česká národná banka znížila úrokové sadzby

28.6.2012

PRAHA 28. júna (WEBNOVINY) – Česká národná banka (ČNB) vo štvrtok znížila svoju základnú dvojtýždňovú repo sadzbu o 25 bázických bodov na rekordne nízku úroveň 0,5 %.

Väčšina analytikov takýto krok očakávala. Naposledy centrálna banka krajiny menila úroky v máji 2010. Lombardnú sadzbu ČNB vo štvrtok tiež znížila o 25 bázických bodov na 1,5 %.

Diskontnú sadzbu ponechala na nezmenenej úrovni 0,25 %. Nové sadzby budú platiť od piatka 29. júna.

Diskontná sadzba sa ponechala bez zmeny vzhľadom na to, že v niektorých právnych predpisoch sa naďalej v sankčných a podobných ustanoveniach vyskytuje násobok diskontnej sadzby pri výpočte penále, pokút, sankčných poplatkov a podobne.

ČNB uviedla, že dôvodom na zníženie dvojtýždňovej repo sadzby a lombardnej sadzby je rast negatívnych informácií o zahraničnej a domácej ekonomickej situácii.

„Slabý zostáva aj domáci dopyt, ktorý nevytvára nijaké inflačné tlaky a nepredstavuje tak nijakú hrozbu pre cenovú stabilitu,“ povedal pre agentúru Mediafax David Marek, hlavný ekonóm spoločnosti Patria Finance.

„Trh s týmto krokom rátal a tak pre českú korunu neprináša nijaké prekvapenie. Okrem toho sa za nižšie sadzby z ČNB v poslednom období ozývalo stále viac hlasov,“ doplnil Petr Dufek, analytik ČSOB.

Podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou ide o posledné zníženie sadzieb v rade a teraz by mohla nasledovať pomerne dlhá stabilita. Od 8. februára 2008 ČNB znížila základnú úrokovú sadzbu z vtedajších 3,75 % o 300 bázických bodov na rekordnú úroveň 0,75 %.