Česká vláda sa raduje, deficit klesal rýchlejšie ako čakala

3.1.2013

PRAHA 3. januára (WEBNOVINY) – Deficit štátneho rozpočtu Českej republiky klesal minulý rok o niečo rýchlejšie, ako sa očakávalo, a to napriek recesii, ktorá odhryzla z rozpočtových príjmov.

Informovalo o tom v stredu české ministerstvo financií a dodalo, že koncoročný deficit dosiahol 101 mld. CZK, čo je menej ako plánovaných 105 mld. CZK, ako aj 142,8 mld. CZK v roku 2011. Znižovanie rozpočtového deficitu podporuje povesť Prahy ako zodpovedného správcu rozpočtu, vďaka čomu si Česko mohlo znížiť svoje úverové náklady.

Zníženie deficitu sa podarilo napriek nižším daňovým príjmom za prvých 11 mesiacov roka a škrtu dotácií EÚ vo výške 11 mld. CZK.

Očakáva sa, že ČR rok 2012 ukončí s rozpočtovým deficitom na úrovni približne 5 % hrubého domáceho produktu (HDP), pričom po odrátaní dopadu finančného odškodnenia cirkví za majetok zhabaný v polovici 20. storočia možno hovoriť o úrovni 3,5 %.

V roku 2013 česká vláda plánuje deficit znížiť na 100 mld. CZK a celkovú zadlženosť verejného sektora na 2,9 % HDP, čiže pod trojpercentnú úroveň vyžadovanú Európskou úniou.

Aby bolo možné udržať deficit na klesajúcej úrovni, dane z príjmu a pridanej hodnoty v krajine od januára stúpli. Premiér Petr Nečas však sľúbil, že v nasledujúcich rokoch krajina uvoľní svoje úsporné opatrenia, aby vytvorila priestor na ekonomický rast.

Česká národná banka pritom už znížila úrokové sadzby takmer na nulu a naznačila, že bude pokračovať v uvoľňovaní svojej politiky. HDP Českej republiky v treťom štvrťroku medziročne klesol o 1,3 % a podľa predbežných údajov tento trend pokračoval aj v poslednom kvartáli roka 2012.