Česká vláda schválila návrh rozpočtu na budúci rok

27.9.2012

PRAHA 27. septembra (WEBNOVINY) – Česká vláda v stredu schválila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Informovala o tom agentúra Mediafax s odvolaním sa na dôveryhodný zdroj.

Návrh počíta s deficitom na úrovni 2,9 %, hrubého domáceho produktu (HDP).

To predstavuje schodok vo výške 100 mld. CZK. Podmienkou udržania deficitu pod 3% HDP je však podľa českého premiéra Petra Nečasa schválenie pripravovaných daňových zmien v parlamente.

V budúcom roku by sa mali príjmy štátneho rozpočtu vyšplhať do výšky 1,084 bil. CZK, čo je rovnaká suma ako v tomto roku. Výdavky štátneho rozpočtu by však mali klesnúť o päť miliárd CZK na 1,184 bil. CZK.

Konsolidačný plán, ktorý je podľa premiéra potrebný, aby sa podarilo udržať deficit na stanovenej úrovni, napríklad zvyšuje obe sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) o jeden percentuálny bod, na 15 % a 21 %. Okrem toho legislatíva počíta napríklad so zavedením 7-percentnej „solidárnej dane“ pre občanov, ktorých príjem presahuje hranicu 100 tis. CZK mesačne, či so spomalením valorizácie dôchodkov.

České ministerstvo financií je presvedčené, že tento balíček opatrení prinesie rozpočtu úsporu 25,6 mld. CZK na strane výdavkov a príjmy štátneho rozpočtu by sa mali zvýšiť o 32,4 mld. CZK. Bez týchto krokov by sa deficit rozpočtu zvýšil na 158 mld. CZK.

(1 EUR = 24,983 CZK)