Česká vláda schválila úsporný balíček, ide znižovať deficit

11.4.2012

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Česká vláda schválila v stredu balíček opatrení so zámerom zredukovať rozpočtový deficit v rokoch 2013 a 2014.

Balíček úsporných opatrení kabinet schválil deň po tom, ako sa lídri vládnucej koalície dohodli na pláne, ktorého cieľom je predísť pádu vlády.

Zvýšenia daní a škrty vo výdavkoch by mali na budúci rok zmenšiť schodok štátneho rozpočtu krajiny o 56,9 mld. českých korún (CZK), čo by znamenalo, že deficit bude na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP). V roku 2014 by sa úspornými opatreniami mal deficit rozpočtu znížiť o 94,7 mld. CZK.

„Vychádzame z toho, že toto je opatrenie, ktoré umožní zostaviť štátne rozpočty pre budúci rok a pre rok, ktorý bude nasledovať po ňom. A že s týmto súborom konkrétnych legislatívnych krokov, ktoré sa schvália, tak vláda – pri samozrejmej rozpočtovej zodpovednosti, to znamená napríklad nepúšťanie väčších výdavkov do ekonomiky – v podstate vystačí do konca tohto volebného obdobia,“ povedal český premiér Petr Nečas.

Zatiaľ najďalej je úprava valorizačnej schémy pre dôchodky. Valorizácia sa má pre roky 2013 až 2015 znížiť len na tretinu rastu reálnych miezd a tretinu miery inflácie. V súčasnosti úprava dôchodkov zohľadňuje rast spotrebiteľských cien na sto percent. Daň z pridanej hodnoty zostane podľa návrhu v troch nasledujúcich rokoch v dvoch sadzbách a každá z nich sa od roku 2013 zvýši o jeden percentuálny bod, na 15 a 21 %. Novinkou je takzvaný solidárny príspevok, čiže zdanenie bohatých. Z príjmov nad 100 tis. CZK budú zamestnanci od budúceho roka odvádzať zo superhrubej mzdy okrem základnej 15-percentnej dane ešte ďalších 7 %.

Zmeny čakajú aj živnostníkov, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky. Pokiaľ sa na podnikateľov vzťahuje sadzba 40 alebo 30 %, budú môcť paušálne výdavky uplatňovať iba pri obrate do 2 mil. CZK. Ďalšou novinkou je zavedenie zápisného pre študentov vysokých škôl. Podľa predsedu českej vlády budú vysokoškoláci platiť zápisné v sume 3 tis. až 3 500 CZK za semester už od akademického roku 2012/13. Vzrastie aj daň z nehnuteľností z 3 na 4 %. Od roku 2014 sa v ČR začne vyberať aj daň z vykurovacích olejov, pevných palív a zo zemného plynu a niektorých ďalších plynov.