České maloobchodné tržby klesli, potopili ich autá

PRAHA 4. apríla (WEBNOVINY) – Neupravené tržby českého maloobchodu, vrátane tržieb za predaj a opravy motorových vozidiel a za pohonné hmoty, vo februári medziročne oslabili o 4,7 %.

Smerom nadol ich zatlačil najmä slabý predaj áut. Tržby za predaj áut a ich opravy sa medziročne zmenšili o 5,4 %. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad krajiny. Analytici prognózovali, že februárové české maloobchodné tržby sa oproti rovnakému mesiacu vlaňajška znížia o 2,6 %.

Celkové sezónne upravené tržby českého maloobchodu sa vo februári oproti januáru zmenšili o 1,3 %. Kalendárne upravené februárové maloobchodné tržby v ČR v porovnaní s tržbami za rovnaký mesiac minulého roka oslabili o 1,7 %. Česká ekonomika klesá už od polovice roka 2011, keďže vládne úsporné opatrenia postihli spotrebu.

Pokles maloobchodných tržieb bol podľa Radomíra Jáča, hlavného analytika Generali PPF Asset Management, oveľa prudší, ako sa predpokladalo.

„Osobitne negatívny vývoj je zreteľný v segmente motorových vozidiel a v oblasti tržieb za potraviny. Tržby za predaj nepotravinárskeho tovaru sa vo februári tiež zmenšili, ale nie tak prudko ako vo vyššie uvedených segmentoch,“ poznamenal Jáč.

„Najväčšie sklamanie pramení zo skutočnosti, že sme boli svedkami rastu dôvery domácností aj v januári aj vo februári,“ povedal v súvislosti s vývojom maloobchodu ČR Martin Lobotka, analytik banky Česká spořitelna.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...