Česko plánuje domácnostiam predať dlhopisy za 20 miliárd

19.4.2012

PRAHA 19. apríla (WEBNOVINY) – České ministerstvo financií chystá emisiu sporiacich dlhopisov bez pevného výnosu ale so zárukou pokrytia inflácie, ktoré si budú môcť kupovať domácnosti.

Informoval o tom vo štvrtok hovorca rezortu Ondřej Jakob. Emisia dlhopisov má byť v júni a upisovanie sa má začať v máji.

Rezort v emisii plánuje predať štátne cenné papiere za 20 mld. korún (CZK). Podobné dlhopisy ministerstvo predávalo už na jeseň. Pôvodne plánovalo, že objem emisie bude 10 mld. CZK, ale pre záujem občanov ho zvýšilo na 20 mld. CZK.

„Chcem ponúknuť ochranu úspor pre zodpovednú strednú triedu pred infláciou. Tá môže úspory znehodnotiť, preto sme vytvorili ponuku istoty, ktorá síce nedáva ani korunu zisku, ale predstavuje jediný produkt, kde štát garantuje, že úspory sa neznehodnotia,“ povedal český minister financií Miroslav Kalousek.

„Občan nezarobí na úroku, ale súčasne má stopercentnú istotu, že reálna hodnota jeho úspor zostane rovnaká,“ dodal. Úrokový výnos bude ministerstvo financií stanovovať podľa miery inflácie, ktorú zverejňuje Český štatistický úrad.

„Aj naďalej považujeme za nutné, aby občania mali rovnakú možnosť investovať do štátnych dlhopisov ako veľké finančné skupiny. Táto možnosť existuje všade vo vyspelom svete, stále sa pohybujeme pod priemerom, pokiaľ ide o podiel štátneho dlhu, ktorý držia domácnosti,“ dodal Kalousek.

Kurz:
(1 EUR = 24,816 CZK)