Česko posilní svoju energetickú sieť

3.4.2012

PRAHA 3. apríla (WEBNOVINY) – Pred prílevom elektriny z nemeckých obnoviteľných zdrojov nebudú Českú republiku chrániť transformátory na hraniciach ale silnejšia energetická infraštruktúra.

Po prijatí nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Prahe to uviedol v utorok premiér českej vlády Petr Nečas. „Našou susedskou politikou je posilnenie českej prenosovej sústavy. Cestou nie je oddeľovanie našich energetických sústav, ale ich prepojenie,“ vyhlásil Nečas.

Česká energetická infraštruktúra je pritom v súčasnosti z dôvodu prietokov elektriny z Nemecka niekoľkokrát do roka na pokraji kolapsu. „Sme si veľmi dobre vedomí, že výstavba prenosových sietí je veľmi dôležitá. Sme veľmi radi, že sa ČR nechce oddeľovať, ale že chce integrovaný trh s elektrinou,“ uviedla Merkelová.

Obaja politici sa tiež zhodli, že dostavba jadrovej elektrárne Temelín nebude pre vzťahy Česka a Nemecka problém. „Sme pripravení zdieľať všetky informácie a usporiadať verejné diskusie, ktoré sa uskutočnia na nemeckom území,“ avizoval český premiér. „Hovorili sme aj o Temelíne s tým, že české rozhodnutie rešpektujeme,“ dodala nemecká kancelárka.

Nečas a Merkelová diskutovali aj o fiškálnom pakte, ktorý Česká republika spoločne s Veľkou Britániou nepodpísali ako jediné dve krajiny v Európskej únii. „Viem, že hoci česká vláda nepodpísala fiškálny pakt, zdieľa jeho ciele,“ vyhlásila šéfka nemeckého kabinetu. „Ja som dnes použil termín, že sme tieňový signatár,“ poznamenal Nečas. Merkelová pripomenula, že Česko si do budúcnosti nechalo pre podpis otvorené dvere.