Česko zníži deficit rozpočtu na požadovanú úroveň únie

13.4.2012

PRAHA 13. apríla (WEBNOVINY) – Česká republika by vďaka reformám a úsporných opatreniam mala znížiť schodok rozpočtu v tomto roku na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a deficit bude postupne klesať aj nasledujúce tri roky. Povedal to v piatok námestník ministra financií Tomáš Zídek.

Česko tak zníži deficit rozpočtu na úroveň, ktorú požaduje EÚ, o rok skôr ako mala v pláne, povedal Zídek na zasadnutí parlamentného výboru. Za minulý rok vykázala krajina lepší, než očakávaný schodok rozpočtu 3,1 % HDP, na základe čoho česká stredopravicová vláda tvrdila, že nevidí dôvod na rozsiahlejšie úsporné opatrenia, ktoré brzdia ekonomický rast a sú nepopulárne.

Vláda však napriek tomu v stredu schválila sériu škrtov na strane výdavkov a zvýšenie daní, ktoré majú skresať budúcoročný deficit rozpočtu o 56,9 mld. CZK. Schodok by sa tak mal v budúcom roku znížiť na 2,9 % HDP, v roku 2014 by mal klesnúť na 1,9 % HDP a v roku 2015 by sa mal nachádzať na úrovni 0,9 % HDP, povedal Zídek.

Ak by parlament neschválil konsolidačný balík, deficit by počas obdobia troch rokov podľa námestníka prekračoval 3 % HDP a verejný dlh by vzrástol nad 50 % HDP. V súčasnosti sa dlh ČR nachádza na úrovni 41,2 % HDP, čo je približne polovica priemeru EÚ.