Česku hrozí, že príde o prostriedky z eurofondov

PRAHA 15. augusta (WEBNOVINY) – Česká republika môže prísť o finančné prostriedky z eurofondov vo výške až 25 mld. CZK, ak tieto fondy nezačne správne aplikovať a neurýchli projekty.

Vo štvrtok o tom informovalo české ministerstvo pre miestny rozvoj.

Predstavitelia českej opozície už skôr varovali, že EÚ by mohla odmietnuť preplatiť veľké množstvo finančných prostriedkov, s ktorými už počíta tohtoročný český rozpočet.

Projekty, ktoré majú financovať európske fondy, sa totiž najprv zaplatia z národného rozpočtu a EÚ ich následne preplatí. „Presnejšie údaje budú k dispozícii v septembri,“ uviedlo ministerstvo. V roku 2012 Česko nevyčerpalo z európskych fondov 11,2 mld. eur.

Strata prostriedkov z európskych fondov by mohla ohroziť rozpočtové ciele českej vlády. Vláda chce v tomto roku znížiť rozpočtový deficit pod cieľovú úroveň troch percent hrubého domáceho produktu (HDP), ktorú stanovila EÚ.

Rozpočet na rok 2013 počíta z deficitom vo výške 100 mld. CZK, čo predstavuje schodok na úrovni 2,6 % HDP. Česko môže v sedemročnom období, ktoré sa skončí tento rok, vyčerpať z eurofondov 26,5 mld. eur. Krajina zatiaľ v rôznych projektoch použila 85 % z tejto sumy a 55 % z nej už dostali na účty koneční prijímatelia.

(1 EUR = 25,815 CZK)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...