Český HDP klesol viac, ako sa pôvodne odhadovalo

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Česká ekonomika sa v prvom štvrťroku tohto roka zmenšila viac, ako naznačoval predbežný odhad.

Hrubý domáci produkt (HDP) Českej republiky po očistení o cenové vplyvy a sezónnosť sa za január až marec podľa spresneného odhadu medziročne zmenšil o 2,2 % a medzikvartálne oslabil o 1,1 %.

Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke štatistický úrad krajiny. Predbežný odhad, ktorý úrad zverejnil 15. mája, naznačoval medziročný pokles HDP o 1,9 % a medzikvartálny o 0,8 %.

Medziročný pokles celkových výdavkov na konečnú spotrebu, ktorý trval sedem štvrťrokov, sa v prvom kvartáli tohto roka zastavil. Nižšie výdavky domácností, ktoré klesli o 0,5 %, totiž úplne vykompenzoval rast výdavkov vládneho sektora. Tvorba kapitálu, ktorá sa medziročne zmenšila o 8,7 %, bola v prvom štvrťroku hlavnou príčinou poklesu celkového dopytu.

Významná zmena nastala v prvom kvartáli vo vývoji českého zahraničného obchodu a v jeho príspevku k tvorbe HDP. Zmenšujúci sa zahraničný dopyt sa postupne premietal do exportných možností hospodárstva ČR. Celkový vývoz a dovoz tovarov a služieb v medziročnom porovnaní klesol o 2,1 %. Zmenšilo sa aj aktívne saldo a zahraničný obchod prestal po viac ako troch rokoch pôsobiť pozitívne na vývoj HDP.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...