Český a poľský priemysel oslabili, maďarský vzrástol

1.10.2012

PRAHA 1. októbra (WEBNOVINY) – Index nákupných manažérov českého priemyslu v septembri klesol na 48 bodov z augustových 48,7 bodu.

Pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje zmenšovanie sektora od jeho rastu, tak zostával už šesť mesiacov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit, ktorého výsledky zverejnili v pondelok.

„Nádej, že PMI českého priemyslu sa v septembri zotaví, podobne ako v prípade Nemecka, sa nestala realitou,“ poznamenal Radomír Jáč, hlavný analytik Generali PPF Asset Management.

Index nákupných manažérov poľského priemyslu v septembri tiež oslabil, a to na 47 bodov z augustovej úrovne 48,3 bodu. Signalizoval tak najhorší výkon ekonomiky krajiny za viac ako tri roky. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit a banky HSBC. Hodnotu PMI smerom nadol zatlačil hlavne pokles nových objednávok, celkový stav objednávok a slabá produkcia.

Maďarský sezónne upravený index nákupných manažérov, ktorý sa zostavuje podľa odlišnej metodiky, však v septembri stúpol na 52,5 bodu z revidovanej augustovej úrovne 49,6 bodu. Informovala o tom v pondelok Asociácia pre logistiku, nákupy a manažment zásob. Asociácia uviedla, že septembrová úroveň indexu bola tretia najvyššia v tomto roku. Nahor ju posunulo posilnenie nových objednávok.