Český premiér chce ľuďom ukázať svetlo na konci tunela

PRAHA 11. novembra (WEBNOVINY) – Česká vláda musí zmeniť prístup k pomoci ekonomike z recesie a musí „prestať strašiť“ verejnosť ďalším úsporami. V sobotu to vyhlásil český premiér Petr Nečas.

„Musíme prestať strašiť ľudí a ukázať im svetlo na konci tunela,“ citoval Nečasa denník Mladá Fronta Dnes. Tlak na českú vládu, aby zmiernila úsporné snahy, sa ešte viac zvýšil po tom, ako sa ekonomika krajiny prepadla do recesie. Podľa Nečasa by mala vláda ustúpiť od prísnych rozpočtových cieľov v dôsledku slabého stavu ekonomiky.

Nečas povedal, že vláda zmierni svoje plány v oblasti znižovania deficitu verejného sektora po tom, ako sa jej v minulom roku podarilo výrazne znížiť schodok na 3,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 5,8 % v roku 2009.

Pôvodný plán vlády bol znížiť schodok rozpočtu v budúcom roku na 2,9 % HDP z očakávaných tohtoročných 3,2 % a v roku 2014 a 2015 sa mal deficit krajiny znížiť na 2,5 % resp. 1,6 % HDP. Podľa Nečasa by však mal byť vládny cieľ udržanie schodku v týchto rokoch pod úrovňou 3 % HDP.

Hovorca českej vlády Jakub Stadler povedal, že komentáre premiéra sú jeho osobným názorom, o ktorom bude diskutovať s vládou. Ďalej uviedol, že o nových cieľoch v oblasti deficitu ČR sa ešte nerozhodlo.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...