Český priemysel v decembri oslabil, prispela výroba áut

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Česká priemyselná produkcia v decembri medziročne reálne klesla o 12,5 % a po úprave o vplyv počtu pracovných dní oslabila o 5,8 %.

V decembri minulého roka bolo v ČR o 3 pracovné dni menej ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Medzimesačne sezónne a kalendárne upravená produkcia českého priemyslu v decembri klesla o 0,1 %.

Za celý rok 2012 český priemysel oslabil o 1,2 %. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke Český statistický úřad.

K medziročnému oslabeniu decembrovej produkcie priemyslu ČR najviac prispelo odvetvie výroby motorových vozidiel, prívesov a návesov (pokles o 17,7 %), výroba strojov a zariadení (pokles o 14,3 %) a ťažba a dobývanie (pokles o 19,7 %). Tržby z priemyselnej činnosti v ČR v decembri 2012 v bežných cenách sa medziročne zmenšili o 10,2 %.

Tržby za priamy vývoz priemyselných podnikov v bežných cenách klesli o 9,9 %. Domáce tržby, ktoré zahŕňajú aj nepriamy vývoz prostredníctvom nepriemyselných podnikov, sa v bežných cenách znížili o 10,4 %. Hodnota nových objednávok v decembri vo vybraných odvetviach medziročne klesla o 11,5 %. Nové objednávky zo zahraničia sa zmenšili o 10,5 % a nové domáce objednávky oslabili o 13,4 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...