Český priemysel v januári medziročne oslabil

PRAHA 15. marca (WEBNOVINY) – Česká priemyselná produkcia v januári medziročne klesla o 4,1 %, pričom hlavným dôvodom bolo oslabenie automobilového sektora. Klesla aj výroba počítačov, elektroniky a optických zariadení, a to o 23,8 %.

Informoval o tom v piatok štatistický úrad krajiny. Sezónne upravená produkcia priemyselného sektora ČR sa oproti decembru nezmenila.

Hodnota nových objednávok v januári oproti rovnakému mesiacu vlaňajška sa zmenšila o 7,6 %. Zahraničné objednávky medziročne klesli o 8,7 %, domáce objednávky oslabili o 5,7 %.

Objednávky automobilového sektora sa prepadli o 12,3 %. Štatistický úrad zároveň informoval, že česká stavebná produkcia v januári medziročne oslabila o 9,3 % po tom, ako sa v decembri podľa revidovaných údajov zmenšila o 19,4 %.

„Údaje o vývoji českého priemyslu sú slabé, či už ide o produkciu alebo nové objednávky. Osobitným sklamaním sú údaje o nových objednávkach,“ povedal Radomír Jáč, hlavný analytik Generali PPF Asset Management.

„Očakávalo sa, že údaje o vývoji priemyslu v januári budú ešte slabé. Ale nedomnievam sa, že ide o signál pre nadchádzajúce mesiace alebo pre tento rok, a predpokladám, že februárové údaje o vývoji priemyslu budú lepšie,“ uviedol Pavel Sobíšek, hlavný ekonóm Unicredit Bank v Prahe.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...