Cestovný ruch pomáha ekonomike v Portugalsku

LISABON 15. júla (WEBNOVINY) – Počet turistov prichádzajúcich do Portugalska v máji medziročne vzrástol o 11 % a príjmy hotelov v krajine, ktoré čelí poklesu ekonomiky, na začiatku letnej dovolenkovej sezóny vzrástli.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v pondelok štatistický úrad krajiny. Príjmy z cestovného ruchu vrátane hotelov tvoria zhruba 10 % hrubého domáceho produktu (HDP) Portugalska.

Za päť mesiacov do konca mája prenocovalo v portugalských hoteloch 2,8 mil. zahraničných návštevníkov, čo znamenalo medziročný nárast o takmer 8 %.

Príjmy hotelierov v sledovanom období vzrástli o 3 % na 600 mil. eur, pričom v samotnom máji poskočili o 7 %. Portugalsko vlani privítalo rekordný počet turistov, tržby hotelov však klesli v dôsledku znižovania cien, ktoré malo prilákať zákazníkov v čase hospodárskej krízy.

Portugalsko sa nachádza v najhoršej recesii od 70-tych rokov minulého storočia. Ekonomiku brzdia aj úsporné opatrenia, ku ktorým sa zaviazala vláda výmenou za medzinárodný úverový program v objeme 78 mld. eur. Portugalský HDP sa vlani zmenšil o 3,2 % a v budúcom roku podľa odhadov klesne o 2,3 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...