ČEZ nesmie podpísať zmluvu s víťazom tendra na Temelín

23.10.2013

PRAHA 23. októbra (WEBNOVINY) – Česká energetická skupina ČEZ nesmie podpísať zmluvu s víťazom tendra na dostavbu jadrovej elektrárne Temelín. Rozhodol o tom v utorok krajský súd v Brne.

Súd vydal predbežné opatrenie na základe sťažnosti francúzskej spoločnosti Areva, ktorú ČEZ vlani vyradil z tendra.

V súťaži zostávajú japonsko-americká firma Westinghouse a konzorcium pod vedením ruskej spoločnosti Atomstrojexport. ČEZ by mal o víťazovi rozhodnúť koncom roka 2014 alebo v roku 2015.

Areva rozhodnutie súdu privítala a vo vyhlásení uviedla, že cieľom spoločnosti je vrátiť sa do tendra. ČEZ vylúčil Arevu z výberového konania minulý rok v októbri pre nesplnenie „kľúčových podmienok“. Rozhodnutie ČEZ-u potvrdil aj český protimonopolný úrad. „ČEZ je naďalej presvedčený, že vylúčenie Arevy z tendra bolo oprávnené,“ uviedla hovorkyňa firmy Barbora Půlpánová. Rozhodnutie podľa nej nemá dopad na harmonogram výberového konania.

Spoločnosť ČEZ, ktorá je najväčším producentom energií v Českej republike, v júli oznámila, že odkladá rozšírenie svojej jadrovej elektrárne v Temelíne. ČEZ pôvodne plánoval vybrať dodávateľa dvoch nových reaktorov do konca roku 2013. Podľa vyjadrenia spoločnosti bude presný termín rozhodnutia závisieť od schválenia štátnej energetickej koncepcie a posúdenia návratnosti investície v odhadovanom objeme 200 až 300 mld. CZK.