ČEZ stopol rozšírenie atómky Temelín, počká si na novú vládu

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Spoločnosť ČEZ, ktorá je najväčším producentom energií v Českej republike, odkladá rozšírenie svojej jadrovej elektrárne v Temelíne.

Dôvodom je pád českej vlády minulý mesiac, po ktorom zostáva budúcnosť energetickej politiky krajiny nejasná. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

ČEZ, ktorý pôvodne plánoval vybrať dodávateľa dvoch nových reaktorov do konca roku 2013, podľa Bloombergu tvrdí, že rozhodnutie o tomto projekte v hodnote 10 mld. dolárov sa odkladá o jeden rok. To umožní novej vláde aktualizovať novú energetickú stratégiu a vyjednať dohody o nákupe energií s ČEZ-om.

Spoločnosť chcela zvýšiť kapacitu Temelína, aby mohol nahradiť starnúce generátory v ďalších jadrových a uhoľných zdrojoch. Odkedy ČEZ odkryla tieto plány, ktoré popisujú investíciu ako najväčšiu v novodobej českej histórii, však ceny elektriny klesli. To viedlo k naťahovaniu rokovaní s dvoma uchádzačmi, spoločnosťou Westinghouse Electric Co. a rusko-českou skupinou vedenou ruským Rosatomom.

„Dočasná vláda by nemala rozhodovať o takom obrovskom projekte,“ povedal pre Bloomberg pražský analytik J&T Banky Bohumil Trampota. „Tento problém by mala riešiť vláda s jasným politickým mandátom,“ dodal. Budovanie nových reaktorov v Temelíne navyše podľa analytika v súčasných politických a ekonomických podmienkach, kde sa ceny elektriny pohybujú pri rekordných minimách a dopyt klesol, nedáva zmysel.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...