Chceme britský hlas v Európskej únii, dupli si USA

LONDÝN 10. januára (WEBNOVINY) – Spojené štáty americké chcú, aby Veľká Británia ostala členom Európskej únie a obáva sa, že jej prípadný odchod by mohol poškodiť americké záujmy.

Vyhlásil to v stredu námestník americkej ministerky zahraničia pre európske záležitosti Philip H. Gordon. Krátko pred očakávaným prejavom britského premiéra Camerona o Európe jednoznačne povedal, že USA potrebujú, aby Londýn ostal „silným hlasom“ vo vnútri EÚ.

„Naše vzťahy s EÚ sa rozširujú, pretože EÚ má ako inštitúcia stále silnejší hlas vo svetovej ekonomike a my chceme vidieť v EÚ silný hlas Veľkej Británie,“ povedal Gordon novinárom v Londýne. „Je to v záujme Ameriky. Britský hlas v Európskej únii je pre USA dôležitejší a zásadnejší ako veľa iných,“ dodal. Niektorí britskí euroskeptici ale argumentujú, že ak by sa Londýn obrátil chrbtom k EÚ, ktorá je jeho najväčším obchodným partnerom, mohol by situáciu kompenzovať bližšími vzťahmi s USA.

Varovania podobné Gordonovmu predstavitelia USA súkromne vyjadrujú už niekoľko týždňov, toto je ale prvýkrát, keď sa k rizikám debaty o budúcnosti Veľkej Británie v EÚ vyjadril oficiálny predstaviteľ americkej vlády.

Téma sa pritom stala horúcou len prednedávnom, keď euroskeptici vo vnútri konzervatívnej strany premiéra Davida Camerona začali požadovať prehodnotenie úlohy Londýna v únii alebo referendum o zotrvaní krajiny v nej. Premiér tvrdí, že chce, aby Veľká Británia ostala členom EÚ, no predpokladá sa, že vo svojom prejave v nasledujúcich dňoch referendum aj tak ohlási.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...