Chorvátsko potrebuje nové financie, nevylúčilo dohodu s MMF

6.11.2013

ZÁHREB 6. novembra (WEBNOVINY) – Chorvátsko potvrdilo, že hľadá v zahraničí nové finančné zdroje na pokrytie rozpočtového deficitu a refinancovanie splatných dlhopisov.

Podľa slov ministra financií Slavka Linića nie je vylúčená ani dohoda s Medzinárodným menovým fondom (MMF). „Začali sme s procesom ako si zabezpečiť prostriedky na medzinárodných finančných trhoch, nemôžeme o tom ďalej hovoriť skôr, než vydáme dlhopisy, alebo kým ich prípadne nepredáme,“ povedal vládny zdroj agentúre Reuters.

Neuviedol však, kedy by Chorvátsko malo dlhopisy emitovať. Miestni účastníci trhu predpokladajú, že by krajina mohla cenné papiere vydať najneskôr v januári. Linić ešte v septembri uviedol, že Chorvátsko by sa na finančných trhoch mohlo objaviť ešte pred koncom tohto roka s tým, že americký trh sa zdá byť lacnejšou možnosťou než európsky. Chorvátsko je od júla novým členom EÚ a v nasledujúcich mesiacoch sa dostane do procedúry nadmerného deficitu.

Tá slúži na to, aby sa rozpočtový deficit krajiny dostal pod hranicu troch percent hrubého domáceho produktu (HDP) a verejný dlh pod hranicu 60 % HDP. Chorvátske ministerstvo financií by svoje budúcoročné rozpočtové plány malo zverejniť budúci týždeň.

Podľa návrhu budúcoročného rozpočtu by sa mal rozpočtový deficit krajiny zvýšiť na 5,5 % HDP z tohtoročnej úrovne 3,5 % HDP. K nárastu výrazne prispeli predchádzajúce vysoké náklady spojené s požičiavaním finančných prostriedkov. Európska komisia (EK) je presvedčená, že deficit rozpočtu sa v budúcom roku vyšplhá až na 6,5 % HDP.

Miestni analytici veria, že dohoda s MMF by mohla byť dobrým spôsobom ako upevniť reformné kroky, zvýšiť dôveryhodnosť a zabezpečiť si lacnejšie finančné prostriedky. Chorvátska vláda však doposiaľ dohodu s fondom vylučovala. Až v stredu minister financií po prvýkrát jasne povedal, že nemôže vylúčiť dohodu s MMF. „V budúcom roku si musíme požičať veľa finančných prostriedkov. Dohoda s MMF by mohla urobiť podmienky prijateľnejšími. Môže sa stať, že budeme potrebovať každú pomoc, ktorú by sme mohli získať,“ doplnil minister.