Čiastočná banková únia môže kúpiť čas tej reálnej

BERLÍN 13. mája (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií vyzval na „dvojfázový prístup“ k bankovej únii v EÚ a vyhlásil, že čiastočné riešenie bez zmeny európskych zmlúv by mohlo Európe „kúpiť čas“ na vytvorenie riešenia definitívneho.

Dnešné zmluvy v rámci EÚ sú dostatočným základom na vytvorenie jednotného bankového dohľadu, nie však centrálnej autority, ktorá by mala právomoc reštrukturalizovať alebo rozpustiť skrachované banky, napísal minister Wolfgang Schäuble v článku pre denník Financial Times.

„Drobné úpravy existujúcich dohovorov by nám však poskytli nielen bezpečný právny rámec na vytvorenie európskeho orgánu na riešenie bankových problémov, ale mohli by byť aj cestou k lepšiemu oddeleniu dozorných a menových funkcií Európskej centrálnej banky (ECB),“ napísal Schäuble.

Banková únia by tak podľa neho svojím spôsobom mohla vzniknúť bez prepisovania európskych zmlúv. „Bola by to únia s drevenou konštrukciou, svoj účel by však splnila a kúpila by nám čas na vytvorenie právnej základne pre náš dlhodobý cieľ: naozaj európsku a nadnárodnú bankovú úniu,“ objasnil svoju predstavu minister.

Lídri EÚ sa na vytvorení bankovej únie dohodli v júni 2012, v ich vízii sa však medzičasom objavili vážne trhliny. Prvý krok, ktorým je vytvorenie jednotného bankového dohľadu pod strechou ECB, pravdepodobne bude pripravený v polovici roka 2014. Vznik centrálnej agentúry, ktorá by mala na starosti skrachované banky, je však spochybnený a existuje malá nádej na vytvorenie tretieho piliera – jednotného systému garancie vkladov. Celkovú uskutočniteľnosť plánu pritom spochybňuje najmä Nemecko.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...