Čína dôveruje eurozóne a bude kupovať jej dlhopisy

PEKING 15. februára (WEBNOVINY) – Čína dôveruje spoločnej európske mene a naďalej bude investovať do európskych vládnych dlhopisov.

Vyhlásil to v stredu guvernér čínskej centrálnej banky Zhou Xiaochuan na stretnutí s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a stálym predsedom Európskej rady Hermanom van Rompuyom v Pekingu. Lídrov únie ďalej ubezpečil, že Čína bude motivovať svoje firmy, aby investovali v Európe.

„Máme dôveru v eurozónu … Pevne podporujeme všetky opatrenia, ktoré podnikli Európska únia a eurozóna v snahe o prekonanie ťažkostí a obnovenie dôvery,“ povedal guvernér. „Čína bude na základe princípu bezpečnosti, ochrany hodnôt a zvyšovania hodnoty, aktívne investovať do vládneho dlhu európskych krajín,“ dodal Zhou.

Čínski predstavitelia opakovane vyjadrovali podporu Európe, ktorá je pre ázijskú krajinu najväčším exportným trhom, zatiaľ sa však nezaviazali k vystupňovaniu nákupov európskych štátnych dlhopisov.

Európski lídri sa usilujú presvedčiť vládu v Pekingu, aby časť svojich devízových rezerv v celkovom objeme 3,2 bilióna USD využila na podporu záchranných fondov eurozóny. Čínsky premiér Wen Ťia-pao v utorok po stretnutí s lídrami EÚ vyjadril ochotu posilniť rolu Pekingu pri riešení dlhových problémov Európy, konkrétny finančný záväzok však neuviedol.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...