Čína a Slovensko smerujú k zlepšeniu ekonomických vzťahov

26.9.2012

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) a Čínska rada pre podporu medzinárodného obchodu (CCPIT) založia čínsko-slovenskú obchodnú radu.

Vyplýva to z dodatku k dohode o spolupráci medzi oboma inštitúciami, ktorý v stredu podpísali v Číne predseda SOPK Peter Mihók a viceprezident CCPIT Yu Ping.

Dodatok má zároveň vytvoriť predpoklady pre ďalší rozvoj vzájomných ekonomických vzťahov medzi Slovenskom a Čínou, a to v kontexte 12-bodového plánu posilnenej spolupráce Číny a 16 krajín strednej a východnej Európy prijatom na Varšavskom summite v apríli 2012.

Ako ďalej informovala hovorkyňa SOPK Bibiána Gunišová, pripravovaná spoločná rada bude združovať významné osobnosti, podniky a organizácie reprezentujúce priemyselné a obchodné odvetvia v oboch krajinách, ktoré buď navzájom obchodujú, alebo majú záujem o vzájomnú spoluprácu a investície.

„Súčasťou náplne činnosti rady bude aj podpora a propagácia aktivít v oblasti obchodu, investícií, služieb a transferu technológií,“ dodala Gunišová.

Vedúci predstavitelia SOPK a CCPIT podpísali dodatok pri príležitosti zasadnutia riadiacich orgánov Medzinárodnej obchodnej komory a stretnutia svetových lídrov obchodu a priemyslu v Pekingu aj za účasti veľvyslanca SR v Čínskej ľudovej republike Františka Dlhopolčeka. CCPIT je najväčšou a najdôležitejšou inštitúciou v Číne zameranou na podporu zahraničného obchodu.