Čína vyzvala USA na vyriešenie dlhovej krízy

PEKING 7. októbra (WEBNOVINY) – Čína v pondelok vyzvala amerických politikov na urýchlené vyriešenie dlhovej krízy. Patová situácia v Kongrese bráni dohode o zvýšení dlhového stropu, bez ktorej federálna vláda 17. októbra vyčerpá limit na nové pôžičky.

Čína má prirodzene obavy zo situácie, ktorá by mohla viesť k platobnej neschopnosti USA, uviedol námestník ministra financií Zhu Guangyao. Podľa agentúry Reuters to bolo prvé verejné vyjadrenie čínskeho predstaviteľa týkajúce sa aktuálnej krízy v USA.

Platobná neschopnosť americkej vlády by neohrozila iba čínske investície v USA, ale aj zotavenie globálnej ekonomiky, varoval Zhu. Spojené štáty americké preto majú zodpovednosť za včasné vyriešenie dlhovej krízy, zdôraznil predstaviteľ vlády v Pekingu.

Bez dohody o dlhovom strope federálna vláda v USA po 17. októbri nebude mať peniaze na nové pôžičky. Prípadná platobná neschopnosť USA by mohla mať následne vážne dopady na svetové hospodárstvo. Pre spory o rozpočet vláda minulý týždeň v utorok obmedzila svoje činnosti. Uvoľnenie peňazí na jej fungovanie v novom rozpočtovom roku, ktorý sa v krajine začal 1. októbra, podmieňujú opoziční republikáni odkladom zdravotnej reformy prezidenta Baracka Obamu. Republikáni, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov, tiež odmietajú hlasovať za posunutie dlhového stropu, pokiaľ vláda nepredloží plán znižovania výdavkov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...