Čína zatočí s nekvalitnými potravinami, sprísni predpisy

28.12.2012

ŠANGHAJ 28. decembra (WEBNOVINY) – Mesto Peking zavedie novú legislatívu, ktorá umožní potrestať firmy vyhýbajúce sa predpisom o potravinovej bezpečnosti. Informovala o tom vo štvrtok čínska oficiálna tlačová agentúra Sin-chua.

Obdobné vyhlásenie už v stredu vydalo aj mesto Šanghaj, ktoré informovalo, že firmy, ktoré nebudú dodržiavať potravinové predpisy, sa dostanú na čiernu listinu mesta.

Podľa nových pravidiel, ktoré Peking pripravil a vstúpia do platnosti v apríli, dostanú spoločnosti prichytené pri výrobe alebo predaji nebezpečných potravín trvalý zákaz podnikania v meste. Po odobratí licencie firme tiež zodpovední zamestnanci a riadiaci pracovníci nebudú môcť päť rokov pracovať v potravinárskom priemysle.

Nový tlak na bezpečnosť potravín je dôsledkom škandálu okolo siete s rýchlym občerstvením KFC, ktorú čínska štátna televízia obvinila, že jej kuracie mäso obsahuje nadmerné množstvo antibiotík. Šanghajský úrad pre potravinovú bezpečnosť síce potvrdil, že obsah antibiotík a steroidov v jedle z KFC je v rámci oficiálnych limitov, v jednej z ôsmich testovaných vzoriek kuracieho mäsa však našiel podozrivo vysokú hladinu liekov.

Problémy s bezpečnosťou potravín v Číne sa zatiaľ nedarí odstrániť, a to napriek opakovaným vládnym kampaniam s cieľom vynútiť si dodržiavanie predpisov a zmeniť postoj čínskych firiem. Podľa častých správ z médií sú bežné opakované používanie jedlého oleja z odpadov či rakovinotvorné látky v mlieku. V roku 2008 sa po vypití mlieka s obsahom jedovatej priemyselnej látky melamínu v Číne otrávilo takmer 300 tisíc detí a minimálne šesť ich zomrelo.