Čínska ekonomika je pod tlakom, rast sa spomalil

27.6.2012

PEKING 27. júna (SITA, Reuters) – Medziročný rast čínskej ekonomiky za prvý polrok tohto roka by mohol byť nad úrovňou 7,5 %, ale hospodárstvo stále čelí tlaku, ktorý ho posúva smerom nadol, povedal v stredu hlavný odborník ministerstva priemyslu a informácií Zhu Hongren, ktorého citoval denník Jinan Times.

Tempo rastu za prvý polrok by malo byť v súlade s oficiálnym cieľom pre rok 2012, ale vláda by mala rýchlo konať, aby predišla ďalšiemu spomaleniu rastu, konštatoval.

„Hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku posilnil o 8,1 % a ekonomický rast za prvý polrok by mal byť nad úrovňou 7,5 %,“ povedal Zhu.

Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters v máji prognózovali, že čínska ekonomika za druhý štvrťrok vykáže medziročný rast o 7,9 %. Za celý rok odhadovali rast na úrovni 8,2 %, čo by bolo najslabšie zväčšenie ekonomiky krajiny od roku 1999.

Slabšie údaje o domácom a zahraničnom dopyte v máji však spôsobili, že niektorí analytici prognózu zredukovali a teraz očakávajú, že rast za druhý štvrťrok by mohol byť len tesne nad úrovňou 7 %.