Čínske firmy Huawei a ZTE sú v Spojených štátoch blackliste

8.10.2012

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Čínske firmy Huawei a ZTE, ktoré patria medzi najväčších svetových výrobcov zariadení pre telekomunikačné siete, sú pre USA bezpečnostným rizikom.

Varoval pred tým panel amerického Kongresu po prešetrovaní oboch podnikov.

Týmto firmám by sa nemali dovoliť nijaké fúze a akvizície v USA, odporučil panel v správe, ktorú majú zverejniť v pondelok. Podľa správy firmy nedokázali vyvrátiť obavy z toho, že majú kontakty s čínskou vládou a armádou. Informovala o tom internetová stránka bbc.com.

Firma Huawei vznikla v roku 1987, pričom ju založil bývalý člen čínskej Ľudovej oslobodzovacej armády Ren Zhengfei. Keďže firma rastie a dostala sa do pozície jedného z najväčších globálnych hráčov v sektore telekomunikačných zariadení, pravidelne sa objavujú obavy z jej väzieb na čínsku armádu.

Existujú obavy z toho, že pomáhala Číne zbierať informácie o iných krajinách a zahraničných podnikoch. Firma to však popiera. Americký panel bezpečnostných odborníkov vlani zabránil tomu, aby kúpila americkú počítačovú firmu 3Leaf systems.

V tomto roku firmu Huawei spoločne s podnikom ZTE obvinili z toho, že niektoré ich zariadenia obsahovali kódy, aby citlivé informácie prenášali do Číny.