Čistý zisk gigantu Gazprom klesol o vyše pätinu

6.9.2012

MOSKVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Čistý zisk energetického gigantu Gazprom, ktorý je ruským monopolným exportérom plynu, za prvý kvartál medziročne oslabil o 24 %.

Spoločnosť vo štvrtok informovala, že jej čistý zisk za január až marec patriaci akcionárom klesol na 357,84 mld. rubľov (RUB) z úrovne 467,97 mld. RUB, na ktorej bol v prvom kvartáli minulého roka.

Napriek tomu je však zisk Gazpromu vyšší, ako očakávali analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters, ktorí odhadovali, že bude v objeme 344,93 mld. RUB.

Dôvodom poklesu zisku ruského monopolného exportéra plynu bol pokles tržieb a vrátenie časti platieb európskym zákazníkom.

Gazprom v dohodách, ktoré uzavrel so svojimi kľúčovými európskymi zákazníkmi, súhlasil s tým, že ceny ruského plynu boli príliš vysoké.

Spoločnosť vo štvrtok informovala, že jej spätné platby zákazníkom v prvom štvrťroku boli v sume vyššej ako 78 mld. RUB. Tržby firmy za január až marec oslabili na 1,22 bil. RUB z úrovne 1,32 bil. RUB, na ktorej boli v prvom štvrťroku vlaňajška.