ČNB bude znižovať úrokové sadzby, už teraz sú rekordne nízke

PRAHA 18. septembra (WEBNOVINY) – Česká monetárna politika bude pravdepodobne voľnejšia, než česká centrálna banka predpovedala. V utorok to vyhlásil guvernér Českej národnej banky (ČNB) Miroslav Singer.

Banka znižovala úrokové sadzby na rekordnú úroveň na konci júna a podľa jej stanoviska by sa mohli tieto sadzby ešte znížiť.

S úrokovými sadzbami na takto nízkej úrovni nie je možné vyhnúť sa debate o tom, čo by mohlo nasledovať, povedal Singer pre český denník Mladá Fronta Dnes. „Jeden nástroj sme takmer vyčerpali, máme však celé spektrum ďalších,“ dodal Singer.

Česká národná banka koncom júna znížila svoju základnú dvojtýždňovú repo sadzbu o 25 bázických bodov na rekordne nízku úroveň 0,5 %. Väčšina analytikov takýto krok očakávala.

Naposledy centrálna banka krajiny menila úroky v máji 2010. Lombardnú sadzbu ČNB vo štvrtok tiež znížila o 25 bázických bodov na 1,5 %. Diskontnú sadzbu ponechala na nezmenenej úrovni 0,25 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...